Jeżeli jesteś ozdrowieńcem – przeszłaś/przeszedłeś zakażenie wirusem COVID-19 – pomóż wyzdrowieć innym! Skontaktuj się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi w celu oddania osocza.
numery telefonu:
- (42)-61-61-429
- (42)-61-61-457
- (42)-61-61-467
- (42)-61-61-456
Adres e-mail: sekretariat@krwiodawstwo.pl; rejestracja@krwiodawstwo.pl
COVID-19 najczęściej zadawane pytania
Przeszłam/przeszedłem zakażenie wirusem COVID-19. Czy mogę oddać osocze?
Osocze mogą oddać:
- osoby, które zostały uznane za zdrowe po przechorowaniu COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT,
- lub osoby po zakażeniu SARS-CoV-2, z wytworzonymi przeciwciałami do tego wirusa, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT,
- osoby po zakażeniu SARS-CoV-2, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo zakończenia izolacji, lub
- osoby, u których stwierdzono przeciwciała anty-SARS-Co-V-2 i nigdy nie miały objawów COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał.
Dawcy osocza muszą spełniać także pozostałe kryteria dawców krwi – między innymi: wiek 18 – 65 lat, waga minimum 50 kg, bez chorób przewlekłych, bez przyjmowanych leków (akceptowane są tylko leki antykoncepcyjne oraz na nadciśnienie poza B-blokerami), bez operacji, biopsji, badań endoskopowych, tatuażu i przekłuć w ostatnim półroczu.
Zgłoś telefonicznie lub mailowo chęć oddania osocza – oddzwoni do Ciebie lekarz z RCKiK i wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Plazmaferezę (to metoda pobierania osocza) wykonujemy jedynie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi – jeżeli chciałbyś/abyś skorzystać z któregoś z Punktów Pobrań na terenie województwa, możesz w nim oddać próbkę krwi i umówić się na wizytę w Łodzi.
Jak wygląda procedura oddawania osocza? Czy różni się w moim przypadku?
Jedyną różnicą jest nasza prośba o wcześniejszy kontakt z RCKiK telefonicznie lub poprzez e-mail. Dalej procedura jest analogiczna do standardowej ścieżki pobierania osocza. Na miejscu w Centrum sprawdzimy Twój ogólny stan zdrowia, poprosimy o rejestrację i dalej skierujemy Cię na badanie krwi. Gdy uzyskamy wyniki dla Twojej próbki, zostaniesz zaproszony/a na rozmowę z lekarzem i dalej, jeżeli lekarz nie wykluczy tej możliwości, będziesz mogła/mógł oddać osocze metodą plazmaferezy.
Jak mogę się zarejestrować?
Możesz to zrobić tylko na miejscu w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jeżeli masz chwilę czasu, możesz skontaktować się z nami wcześniej telefonicznie lub mailowo – to pozwoli nam na wpisanie Cię na wstępną listę, ułatwi i przyśpieszy naszą pracę. Jeżeli zdecydujesz się napisać do nas wiadomość, pamiętaj, by podać w niej swoje imię i nazwisko, numer telefonu, informacje o wynikach badań pod kątem zakażenia wirusem COVID-19, koniecznie z datami ich wykonania. Poinformuj nas także jakie leki przyjmujesz, czy chorujesz bądź jesteś uczulony/a – to bardzo ułatwi nam pracę, dziękujemy!
Jak mogę się przygotować do oddania osocza?
Przede wszystkim odwiedź nas wyspany/a i wypoczęty/a. Nim przyjdziesz do Centrum zjedz lekkie śniadanie – unikaj tłustych produktów, te mają wpływ na jakość Twojej krwi (ser żółty, orzechy, potrawy smażone). Pij dużo – soku, wody, herbaty. Niekoniecznie kawy. Dwa litry przed oddaniem nawodnią Cię odpowiednio. Ogranicz też liczbę papierosów – to właściwie tyle. Więcej na temat oddawania krwi dowiesz się z naszej strony www.krwiodawstwo.pl
Czy oddawanie osocza jest dla mnie bezpieczne?
Dbamy o Twoje bezpieczeństwo. Na czas trwania epidemii wprowadziliśmy zestaw procedur, które pozwalają nam zmniejszyć ryzyko potencjalnych zarażeń, między innymi, zmniejszyliśmy liczbę osób w naszym holu, wymagamy dezynfekcji, wykonujemy pomiar temperatury ciała. O aspekt zdrowotny i bezpieczeństwo dbają nasi lekarze – jeżeli istnieje powód dla którego nie powinieneś oddawać osocza, dowiesz się o nim w trakcie badania.
Byłam w ciąży – czy mogę oddać krew?
Naturalnie. Jednak w tym przypadku potrzebujemy wykonać dodatkowe badania Twojej próbki krwi, związane z możliwością występowania w niej przeciwciał, które mogą uniemożliwić późniejsze wykorzystania Twojej krwi lub jej składników. Tych badań nie wykonujemy na miejscu. Twoją próbkę wyślemy do Warszawy – dopiero po jej analizie będziemy mogli zaprosić Cię do Centrum na oddanie osocza. Ta procedura jest dłuższa i odrobinę bardziej skomplikowana, gwarantuje jednak, że osocze zostanie wykorzystane do ratowania życia.
Jestem po transfuzji – czy mogę oddać krew?
Naturalnie. Jednak w tym przypadku potrzebujemy wykonać dodatkowe badania Twojej próbki krwi. Tych badań nie wykonujemy na miejscu. Twoją próbkę wyślemy do Warszawy – dopiero po jej analizie będziemy mogli zaprosić Cię do Centrum na oddanie osocza. Ta procedura jest dłuższa i odrobinę bardziej skomplikowana, gwarantuje jednak, że osocze zostanie wykorzystane do ratowania życia.