Do infekcji wirusem „żółtaczki wszczepiennej” dochodzi przez zetknięcie się materiału zawierającego wirusa ze skórą lub błonami śluzowymi o naruszonej ciągłości. Najczęściej (60-70 % przypadków) zdarza się to w Polsce w zakładach opieki zdrowotnej. Przyczyną jest nieprawidłowa sterylizacja narzędzi, brak umiejętności posługiwania się sprzętem jednorazowego użytku. Do zakażenia może więc dojść w czasie zabiegów chirurgicznych, zabiegów diagnostycznych np. gastrofiberoskopia, zabiegów stomatologicznych, czy podczas pobierania krwi. Czynnik zakaźny obecny jest również w ślinie, nasieniu i wydzielinie pochwy osoby chorej – do zakażenie może dojść również w innych okolicznościach. Przykładem mogą być osoby często zmieniające partnerów seksualnych, małe dzieci przebywające w grupach rówieśniczych, a także u fryzjerów, kosmetyczek czy sportowców.
Okres wylęgania tj. czas dzielący od zakażenia wirusem do pojawienia się objawów choroby, wynosi najczęściej od 2 do 4 m-cy. Pacjent odczuwa zwykle dolegliwości przypominające grypę lub zatrucie pokarmowe. Wkrótce pojawia się ściemnienie moczu i zażółcenie skóry oraz białkówek oczu. Leczenie odbywa się w szpitalu, zwykle kilka tygodni, czasem nawet miesięcy. U ok. 5-10% pacjentów żółtaczka zamienia się w ciężką przewlekła chorobę prowadzącą do marskości wątroby i zagrożenia rakiem tego narządu. Nawet u tych chorych, którzy całkowicie zdrowieją choroba oznacza wielomiesięczne wyłączenie z pracy zawodowej i narażenie na zakażeniem wirusem osób z otoczenia. W Polsce dzięki konsekwentnej akcji szczepień przeciwko WZW B osób z grup ryzyka, nowonarodzonych oraz poddających się planowym operacjom, doszło w czasie ostatnich 10 lat do 3 krotnego spadku zachorowań na WZW B. Nie wykorzeni się jednak tej choroby, jeśli szczepieniom nie poddadzą się osoby, które nawet w najmniejszym stopniu mogą być narażone na zakażenie tym wirusem.
Porozmawiaj ze swoim lekarzem, oceń u siebie ryzyko narażenia na zakażenie wirusem WZW B. Zaszczep się szczepionką przeciw WZW B. Zainwestuj we własne zdrowie. Szczepiąc się przeciw WZW B chronisz siebie i swoje otoczenie.