Wodolecznictwo czyli hydroterapia stanowi najstarszy dział fizykoterapii. Obejmuje ponad sto różnych zabiegów wykorzystujących do celów leczniczych wodę w różnych postaciach. Jednym z zabiegów wodnych mających powszechne zastosowanie w praktyce jest kąpiel wirowa zwana również masażem wirowym.
Masaż wirowy – (kończyn dolnych i górnych) wykonuje się w specjalnych zbiornikach wyposażonych w urządzenia o napędzie mechanicznym wprowadzającym wodę w ruch wirowy. Kąpiel wirowa jest to łagodny masaż skojarzony z wpływem ciepła, powodujący rozluźnienie tkanek, zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawę ukrwienia oraz złagodzenie bólu. Temperatura wody waha się w zależności od wskazań od 32 do 40 stopni Celsjusza. Czas zabiegu wynosi 15-20 minut. Wskazany jest w rehabilitacji kończyn górnych i dolnych w stanach pourazowych, stanach zapalnych, przewlekłych zapaleniach stawów, zapaleniach okołostawowych, zaburzeniach nerwowych oraz w przykurczach bliznowatych.
Wskazania do masażu wirowego (kończyn dolnych i górnych):
- stany pourazowe
- zaburzenia nerwowe
- zmęczenie układu mięśniowo – nerwowego
- różne postacie chorób reumatycznych
- niektóre zaburzenia krążenia obwodowego
- stany po zakrzepach żylnych
- choroba Raynauda
- stany po odmrożeniach
- po chirurgicznym leczeniu żylaków
Przeciwskazania do masażu wirowego:
- stany zapalne i zakrzepowe żył
- troficzne zmiany skórne
- zaburzenia rytmu serca
- stany gorączkowe
W naszej przychodni wykorzystujemy urządzenie do masażu wirowego kończyn górnych typ WKG, natomiast do stóp i podudzi typ WKS. Urządzenia te przeznaczone są do prowadzenia zabiegów hydroterapii za pomocą strumienia wody, wspomaganego przez pompę. Masaż wirowy wywołuje przekrwienie, zmniejsza obrzęki i zastoje krwi żylnej, jednocześnie działając przeciwbólowo i rozluźniająco na mięśnie.